Jeżeli się spodoba - zostaw łapkę w górę :)

wtorek, 23 lutego 2016

Gra światłem...

Warszawski Nowy Świat
Zima jest doskonałym czasem na wykonywanie ciekawych zdjęć nocnych. Okres ten obfituje w miejsca z pięknie przystrojonymi ulicami, budynkami, skwerami czy placami, a noc zapada szybko dając nam pole do popisu. Najlepszym do takich prac, jest czas w okolicy świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, kiedy wieczorem nasze ulice rozbłyskują całą paletą barw i kształtów, szkoda tylko, że do pełni świątecznego nastroju często brakuje śniegu. Warto wówczas odwiedzać większe miasta, które pulsują pełnią kolorów, a dzielnice, budynki czy place rywalizują o "palmę pierwszeństwa" w przepychu i wystroju. Dla zapaleńców fotografii, to idealny czas aby spróbować swoich sił w uchwyceniu tych bajkowych klimatów w udanym kadrze. Niezbędny będzie tutaj statyw gdyż pracujemy z długimi czasami naświetlenia oraz dużymi przysłonami, jeżeli głębia ostrości ma być wystarczająco duża.
Możemy używać monopodu lub robić zdjęcia techniką panoramowania aby uchwycić np. uliczny ruch i dodać całemu ujęciu tzw. "życia". Moje zdjęcie u góry przedstawia Warszawski Nowy Świat. Zdjęcie wykonałem ze statywu podczas przejazdu przed obiektywem aparatu, samochodów i autobusu, które wyjechały z bocznej ulicy. Ujęcie to dodatkowo ubarwia okolica przystrojona świątecznymi dekoracjami. Moja fotka została wykonana obiektywem 
 Tamron 90mm, 10s, f/22, ISO 200.
Nieskończoność
Innym przykładem zarejestrowania światła w ruchu, jest zdjęcie wykonane w domowych warunkach. Kształt nieskończoności (prawie..) został uzyskany, poprzez wykonywanie równych ruchów latarką, przez moją małżonkę, a wszystko na tle telewizora w którym był program o czynnych wulkanach... :)

Obiektyw Tamron 90mm, 0,6s, f/14 ISO 100.


Znikający pojazd


Kolejne ujęcie, to podświetlona Sochaczewska fontanna oraz pojazd duuuuch... w tle. Czasami zdjęcie i pomysł na nie jest inny, a efekt, po wykonaniu zaskakuje nas czymś nieoczekiwanym i to jest piękne. 
Tamron 90mm, 15s, f32, ISO 100


Sochaczewska ulica

Tutaj mamy przykład zdjęcia ulicznego ruchu w Sochaczewie, podczas chłodnego i mglistego wieczora. Ciekawie prezentuje się rozmyty pojazd, który dojeżdża do skrzyżowania. Zdjęcie wykonywane na statywie z niskiej pozycji. 
Obiektyw Tamron 90mm, 8s, f/22 ISO 100

Sochaczewskie osiedle
 Jeszcze inny przykład nocnego ujęcia w moim wydaniu, to uchwycony podczas pochmurnego wieczoru z domowego balkonu zarys Sochaczewskich bloków. "Życia" zdjęciu dodają światła w oknach, poruszający się pojazd i przede wszystkim płynące chmury...  Sony 18-55 (24mm), 30s, f/25, ISO 400

Zachęcam do eksperymentowania w słabym świetle, bo efekty często powodują, że pojawia się na naszej twarzy uśmiech zaciekawienia i zadowolenia :)

Więcej przykładów nocnych ujęć, wkrótce w zakładce - Nocne

4 komentarze:

 1. Ciekawe pomysły na zdjęcia :) chociaż ja wolę właśnie fotografować w lato, w zimę za szybko zamarzam żeby coś zrobić na zewnątrz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opinię, jest mi bardzo miło. Widziałem Twoje bardzo Ciekawe zdjęcia wykonane właśnie zimą. Pozdrawiam i zapraszam częściej :)

   Usuń
 2. Wspaniałe zdjęcia zapisane "z prędkością światła".:)

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się z każdej opinii i liczę na konstruktywną krytykę. Proszę tylko o kulturę słowa. Komentarze wulgarne i zawierające niewłaściwe treści będą usuwane.

Napisz do mnie :)

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *